Léky, které by váš pes nikdy neměl dostat: Průvodce bezpečností

Léky, které by váš pes nikdy neměl dostat: Průvodce bezpečností

pro, 10 2023

Napsal : Dalibor Němec

Úvod

Naše domovy jsou plné různých léků a chemikálií, které, i když nám mohou pomáhat, pro naše čtyřnohé parťáky mohou být smrtelně nebezpečné. Je důležité si uvědomit, že metabolismus psů se velmi liší od lidského, a proto některé běžné léky mohou být pro ně toxické. V následujících odstavcích se dozvíte, které látky by měly být uchovávány mimo dosah vašeho psa a co dělat v nepříjemné situaci, kdy váš mazlíček něco nevhodného spolkne.

Léky proti bolesti a zánětu

Mnoho běžně předepisovaných i volně prodejných léků proti bolesti a zánětu, jako je ibuprofen nebo paracetamol, může být pro psy vysoce toxické. Příznaky otravy mohou zahrnovat zvracení, průjem, letargii a dokonce i selhání orgánů. Kvůli různým účinkům na psí organismus databáze doporučuje vždy konzultovat podání jakýchkoliv léků s vaším veterinářem.

Antidepresiva a léky na úzkost

Psi mohou být také velmi citliví na některé antidepresiva a léky předepisované pro řešení úzkosti u lidí. Při požití těchto látek mohou vykazovat změny v chování, nadměrné slinění, záchvaty nebo dokonce kóma. Pokud si všimnete, že váš pes se nějak divně chová a podezříváte, že mohl něco takového polknout, okamžitě vyhledejte veterinární pomoc.

Čokoláda a sladidla

Ačkoli se nejedná o lék v pravém slova smyslu, je důležité si uvědomit, že čokoláda a některá sladidla (především xylitol) jsou pro psy jedovaté. Tyto látky mohou způsobit různé zdravotní problémy od trávicích potíží po vážné neurologické problémy a problémy s kardiovaskulárním systémem.

Onkologické léky a imunosupresiva

Léčiva využívaná při léčbě rakoviny nebo pro potlačení imunitního systému může mít pro psy katastrofální následky. Zde je riziko požití méně pravděpodobné, ale stále existuje, zejména v domácnostech, kde se tyto léky užívají. Je klíčové, aby tyto látky byly uschovány mimo dosah a v bezpečí.

Venkovní a domácí chemikálie

Mnoho běžně používaných chemikálií v domácnosti nebo na zahradě může být pro psy nebezpečné. Patří sem například antifriz, který je pro psy vysoce toxický a může způsobit akutní selhání ledvin. Jak ukazují studie, i malé množství této látky je smrtelně nebezpečné.

Prevence a první pomoc

Prevence je vždy lepší než léčba. Ujistěte se, že všechny potenciálně nebezpečné látky jsou uloženy mimo dosah vašeho psa. Pokud dojde k náhodnému požití nebezpečné látky, důležité je zachovat klid a co nejrychleji kontaktovat veterináře nebo toxikologické centrum, které vám poradí, jak nejlépe postupovat. Pamatujte si, že v některých případech může rychlá reakce zachránit život vašeho psího přítele.

Napsat komentář

© 2024. Všechna práva vyhrazena.